کالایی درج نشده است

کالایی درج نشده است

پاسخ به پرسش های متداول

اسپیرولینا یکی از جدیدترین فراوری های غذایی در میان سبدغذایی مصرف کنندگان است. بنابراین سوالات زیادی قبل از خرید و مصرف برای افراد ایجاد می شود که در این جا سعی می کنیم به مهم ترین آن ها پاسخ دهیم.

 

- آیا پودر اسپیرولینا بو می دهد؟

پاسخ : پودر اسپیرولینا به دلیل اینکه به صورت 100 درصد از میکروجلبک ها گرفته می شود همراه با بو است. برخی از مصرف کنندگان بوی ساحل اقیانوس را استشمام می کنند و برخی بوی موجودات دریایی و هرکدام برداشتی دارند، آن چه که مهم است این است که هیچ گاه بو نباید عامل تصمیم گیری ما برای استفاده یا عدم استفاده از یک محصول باشد؛ برای مثال همه ما به طور روزانه از گوشت مرغ استفاده می کنیم چرا که برخی از ویتامین ها را در خود دارد، سوال اینجاست که آیا مرغ را به تنهایی بو کرده اید؟ آیا بوی بد مرغ در برخی غذاها باعث نشده که از خوردن آن منصرف بشوید؟ واقعیت این است که همه ما از بوی بد گوشت مرغ آگاهیم و سعی داریم آن را با انواع ادویه ها مطبوع تر کنیم و با وجود همه این ها ، هیچ چیز مانع ما در استفاده مکرر از آن نمی شود..

حال اگر به شما بگویند که پودر گیاهی وجود دارد که چندین برابر سایر موادغذایی پروتئین و ویتامین دارد اما ممکن است بوی آن خوشایند شما نباشد آیا از استفاده آن منصرف می شوید؟!

_ اسپیرولینا از دریا گرفته می شود؟

پاسخ : اسپیرولینا پلانتسیس به دو روش کشت و تکثیر می شود. یک روش با استفاده از لوله های آزمایشگاهی پیشرفته و بزرگ و یک روش با استفاده از ایجاد حوضچه های مخصوص

و در هر دو صورت با استفاده از تجهیزات پیشرفته مانع نفوذ آلودگی در آن می شوند.

 _ پودر اسپیرولینا چه طعمی می دهد؟

پاسخ: اسپیرولینا طعم جدیدی دارد و نمیتوان مشابهی برای آن در میان موادغذایی پیدا کرد. اما این را در نظر داشته باشید که ذائقه یک امر نسبی است وبر اثر تجربه ساخته می شود.

_ آیا برای محدودیت مصرفی برای اسپیرولینا وجود دارد؟

پاسخ: بله افرادی که باردار یا شیرده هستند و یا تحت درمان خاصی هستند، مبتلایان به بیماری‌های خودایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس (MS)، لوپوس (لوپوس اریتماتوز سیستمیک، SLE)، آرتریت روماتوئید (RA)، پمفیگوس ولگاریس (یک بیماری پوستی) و همچنین افرادی دارای آلرژی قبل از مصرف اسپیرولینا حتما باید با پزشک خود مشورت کنند.

همچنین جلبک سبز آبی ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد. نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است در کنترل قند خون در حین و بعد از جراحی اختلال ایجاد کند. افرادی که جراحی در پیش دارند باید حداقل 2 هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده استفاده از جلبک های سبز آبی را متوقف کنند.

بهتر است کودکان از این محصول استفاده نکنند.

_ میزان مصرف اسپیرولینا چقدر است ؟

پاسخ: برای استفاده اسپیرولینا دوز ثابتی وجود ندارد. در تحقیقات از دوزهای مختلف اسپیرولینا استفاده شده است.به عنوان مثال ، در چندین مطالعه بررسی مزایای اسپیرولینا برای کلسترول بالا ، از دوزهای 8-1 گرم در روز به مدت چهار هفته تا شش ماه استفاده شده است یا برای آگاهی از تأثیرات آن بر فشار خون ، یک مطالعه دوز 4.5 گرم جلبک سبز آبی اسپیرولینا را به مدت شش هفته انجام شده است. مطالعه ای دیگر روی بیماران دیابتی نوع 2 محصولی حاوی 1 گرم اسپیرولینا را دو بار در روز و به مدت دو ماه تجویز کرد. دوز مناسب برای شما ممکن است به عواملی از جمله سن ، جنسیت و سابقه پزشکی شما بستگی داشته باشد. برای دریافت مشاوره شخصی با پزشک یا مشاور تغذیه خود صحبت کنید.

اما به طور میانگین میزان دریافت اسپیرولینا در بزرگسالان 4 تا 8 گرم و ورزشکاران تا 12 گرم در روز است. اسپیرولینا را میتوانید در هر ساعتی از روز مصرف کنید، اما از آنجا که اسپیرولینا دارای مصرف دوگانه میباشد، اگر برای رژیم لاغری از آن استفاده میکنید پیشنهاد میشود که این مکمل یک ساعت قبل از غذا جهت بهبود کارکرد دستگاه گوارش و افزایش هضم و جذب آن مصرف شود و اگر برای افزایش وزن و درمان سوء تغذیه استفاده می شود بهتر است یک ساعت بعد از غذا میل شود.

همچنین براساس کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، محدوده مجاز مصرف اسپیرولینا برای دو ماه، روزانه 19 گرم و برای شش ماه، روزانه 10 گرم است (1)

_ آیا ممکن است مصرف اسپیرولینا عوارض جانبی داشته باشد؟

پاسخ: اسپیرولینا یک گیاه مطمئن و مناسب برای همه است اما ممکن است برای برخی افراد عوارض خفیفی از جمله تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد و سرگیجه داشته باشد  (1).

اما از مصرف اسپیرولینای آلوده و یا نامطمئن به شدت اجتناب کنید. جلبک‌های سبز آبی آلوده می‌توانند باعث آسیب کبد، استفراغ، ضعف، ضربان قلب سریع، شوک و مرگ شوند. از هیچ محصول جلبک سبز آبی که آزمایش نشده و مطمئن نیست استفاده نکنید.