سوالات متداول اسپیرولینا

*آیا می‌توانم از ماسک صورت «اسپیرولینا» برای موهایم نیز استفاده کنم؟

  - بله، قطعاً. مواد مغذی‌ «اسپیرولینا» علاوه بر عملکرد عالی روی پوست، برای موهای شما نیز می‌تواند معجزه‌ کند؛ فقط به‌اندازۀ یک‌قاشق غذاخوری از این‌ماسک را به‌طوریکنواخت روی موهایتان مالیده، آن را با کلاه مو پوشانده و بگذارید حدود 15 دقیقه بماند؛ سپس آبکشی کنید.

 

*آیا می‌توانم از «کِلُرِلا» (یک‌نوع جلبک) به جای «اسپیرولینا» استفاده کنم؟

  - اگر درحال‌حاضر «کلرلا» در دسترس دارید، به‌جای «اسپیرولینا» از آن استفاده کنید. «اسپیرولینا» از یک سیانوباکتری در خانوادۀ جلبک‌های سبز-آبی ساخته شده‌است و «کلرلا» از جلبک‌های سبز به‌دست می‌آید؛ اما هردو بسیار غنی از مواد مغذی بوده و طیف وسیعی از ویتامین‌ها، موادمعدنی و آنتی‌اکسیدان‌های مفید را فراهم می‌کنند.

 

*آیا مصرف روزانۀ «اسپیرولینا» خطرناک است؟

  - درآغاز، دستورالعملِ‌ «اسپیرولینا» را در روی جعبه دنبال کرده و از مصرف خودسرانۀ دوز بیشتر از میزان مشخص‌شده، پرهیز کنید. (به‌ویژه برای استفادۀ طولانی‌مدت)

 

*آیا قرص «اسپیرولینا» به اندازۀ پودر آن مفید است؟

   پودرها ممکن است در معرض هوا راحت‌تر تجزیه شده و خواصشان را از دست دهند؛ [منبع] اما اگر قرص «اسپیرولینا» را دارید، می‌توانید آن‌ را قبل از مخلوط‌کردن با مواد دیگر با هاون یا آسیابِ قهوه پودر کنید.

 

*چه اسپیرولینایی بخرم که حاوی فلزات سنگین نباشد؟

   ازآنجاکه «اسپیرولینا» در دریا یا در مخازن آبِ ساختۀ بشر که حاوی فلزات سنگین هست، رشد می‌کند، این‌مقوله همیشه موردتوجه کمپانی‌ها بوده تا وجود آن‌ها را در محصولاتشان به‌حداقل‌ برسانند؛ بنابراین بِرَند باکیفیتی را انتخاب کنید که به خلوص محصولاتشان اهمیت داده و آزمایش‌های قوی روی آن‌ها انجام می‌دهند.

   من، شخصاً از اسپیرولینای «سرزمین جلبک» استفاده می‌کنم؛ زیرا تحت‌نظارت دقیق سازمان غذاودارو است و روی آن‌ها آزمایش‌هایی را انجام می‌دهند تا مطمئن شوند فلزات سنگین و سایر سموم کم هستند؛ اما درنهایت این یک‌تصمیم شخصی است. بنابراین خودتان تحقیق کرده و به دنبال بِرَندی باشید که به آن اعتماد دارید.

 

ایمنی بدن با خوردن اسپیرولینا چه تغییراتی می کند ؟   

اگر به اسپیرولینا، یا، جلبک و غذاهای دریایی حساسیت دارید، از خوردن یا استفادۀ موضعی «اسپیرولینا» خودداری کنید؛ همچنین برای افراد مبتلابه بیماری ژنتیکی نادر به نام «فنیل کتونوری» (PKU) مناسب نیست؛ زیرا «اسپیرولینا» حاوی ماده‌ای است که افراد مبتلابه این‌بیماری نمی‌توانند آن را متابولیزه کنند.

   دکتر هایاگ می‌گوید: «افراد مبتلابه هرنوع اختلال خودایمنی باید از مصرف اسپیرولینا پرهیز کنند؛ زیرا اثراتی دارد که سیستم ایمنی را تحریک می‌کند.»

   علاوه‌بر این، مهم است که «اسپیرولینا» را از یک‌منبع معتبر خریداری کنید. شاپیرو می‌گوید: «شما باید مطمئن شوید اسپیرولینای خود را از یک‌منبع [موثق] تهیه می‌کنید؛ زیرا ممکن است آلوده باشد.»

   تحقیقات زیادی دربارۀ «اسپیرولینا» برای سلامت کلی انجام شده‌است؛ شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد «اسپیرولینا» به‌دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدمیکروبی قوی، به تولید کلاژن و ضدپیری کمک می‌کند.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر