عوارض و مضرات اسپیرولینا

در هنگام خرید اسپیرولینا به دنبال برندهای معتبر و قابل اعتمادی باشید که اطلاعات مرتبطی در مورد تولید، کیفیت و ایمنی در اختیار شما قرار می دهند تا از عوارض جانبی اسپیرولینا جلوگیری کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است برخی از عوارض جانبی گذرا از اسپیرولینا تجربه کنید زیرا این ماده روی ارگانیسم شما تأثیر می گذارد. یک فرآیند سم زدایی سالم می تواند به عنوان یک "عوارض جانبی" تلقی شود، اما معمولا در عرض دو هفته از بین می رود. اگرچه «اسپیرولینا» به‌طورکلی بی‌خطر درنظر گرفته‌می‌شود، اما ممکن است برخی عوارض جانبی و معایب نیز داشته‌باشد؛ به‌ویژه برای افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند.

 در اینجا برخی عوارض جانبی بالقوه و مضرات «اسپیرولینا» آورده شده‌است

ممکن است آلوده به سموم باشد

   اسپیرولینای برداشت‌شده در طبیعت خطر آلودگی قابل‌توجهی دارد؛ اگر جلبک در آب آلوده به فلزات سنگین، باکتری یا ذرات مضر به نام «میکروسیستین» رشد کند، ممکن است سموم را در خود جای دهد. درواقع «اسپیرولینا» (جلبک‌های سبز-آبی)، میکروسیستین‌ها را به‌عنوان مکانیزم دفاعی در برابر شکارچیان تولید می‌کنند و اگر در مقادیر زیاد مصرف شوند، برای کبد شما سمی هستند.

   مکمل‌های جلبک آلوده به میکروسیستین در ایتالیا، آمریکای شمالی و چین یافت شده‌اند و این‌ترکیبات به‌دلیل تأثیراتشان بر روی کبد، یک‌نگرانی رو به رشد برای سلامت عمومی هستند. اسپیرولینایی که در محیط‌های کنترل‌شده رشد می‌کند، دارای میکروسیستین‌های کمتری است؛ زیرا دانشمندان روش‌هایی را برای حذف این‌ترکیب و همچنین محدودکردن تولید آن گسترش داده‌اند

ممکن است شرایط خودایمنی را بدتر کند

   «اسپیرولینا» با تقویت سلول‌های ایمنی که به تهدیدات درک‌شده در سطح سلولی حمله می‌کنند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. مطالعات حیوانی و انسانی نشان می‌دهد این‌موضوع به کندکردن رشد تومور، بهبود مقاومت در برابر بیماری و کاهش التهاب کمک می‌کند.

   ازآنجاکه «اسپیرولینا» سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کند، ممکن است برخی بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس، مولتیپل اسکلروزیس و آرتریت روماتوئید را بدتر کند که در آن سیستم ایمنی بدن به بدن حمله می‌کند. مکمل‌های «اسپیرولینا» همچنین با پاسخ‌های خودایمنی شدیدی که روی پوست و ماهیچه‌های شما تأثیر می‌گذارند، مرتبط است؛ اگرچه به‌نظر می‌رسد این‌عارضۀ جانبی بسیار نادر است. پس اگر یک‌بیماری خودایمنی دارید، باید از «اسپیرولینا» و سایر مکمل‌های جلبک پرهیز کنید.

ممکن است لخته شدن خون را کند کند

«اسپیرولینا» اثر ضدانعقادی دارد؛ یعنی می‌تواند خون شما را رقیق کرده و مدت زمان لخته‌شدن خون را افزایش دهد. لخته‌شدن به جلوگیری از خونریزی یا کبودی بیش ازحد در هنگام آسیب‌دیدگی کمک می‌کند. درحالی‌که برخی مطالعات نشان می‌دهد «اسپیرولینا» بر زمان لخته‌شدن خون تأثیر نمی‌گذارد، اطلاعات کمی دربارۀ تأثیرات آن بر افرادی که داروهای رقیق‌کنندۀ خون مصرف می‌کنند، وجود دارد. بنابراین اگر دچار اختلال خونریزی هستید یا از داروهای رقیق‌کنندۀ خون استفاده می‌کنید، باید از  مصرف «اسپیرولینا» پرهیز کنید؛ زیرا ممکن است خطرناک بوده و توانایی خون شما را برای لخته‌شدن کاهش داده، باعث کبودی و خونریزی بیشتر شود.

سایر نقاط ضعف

   برخی افراد ممکن است به «اسپیرولینا» حساسیت داشته باشند؛ این‌واکنش‌ها در مواردِ شدید می‌تواند کشنده باشد. بر اساس یک‌ مطالعه افراد مبتلابه آلرژی‌ نسبت به افراد بی‌آلرژی بیشتر احتمال دارد به «اسپیرولینا» واکنش منفی نشان دهند؛ ازین‌رو افراد مبتلابه آلرژی، برای ایمن‌بودن باید از مصرف این‌مکمل پرهیز کرده یا پیش از استفاده با پزشک مشورت کنند. 

  «اسپیرولینا» و سایر جلبک‌ها حاوی «فنیل آلانین»؛ ترکیبی است که افراد مبتلابه «فنیل کتونوری» (PKU) ، باید به‌شدت از آن پرهیز کنند.

   برخی عوارض جانبی جزئی «اسپیرولینا» ممکن است شامل حالت تهوع، بی‌خوابی و سردرد باشد؛ بااین‌حال این‌مکمل به‌طورگسترده بی‌خطر درنظر گرفته‌ می‌شود و اکثر مردم هیچ‌عوارض جانبی را تجربه نمی‌کنند.

خلاصه

    «اسپیرولینا» ممکن است به ترکیبات مضر آلوده شده یا خون شما را رقیق یا شرایط خودایمنی را بدتر کند؛ برخی افراد ممکن است آلرژی داشته‌باشند و کسانی که PKU دارند، باید از آن پرهیز کنند

 

.


نظرات کاربران
ارسال نظر