×
عوارض و مضرات اسپیرولینا

اسپیرولینا نوعی جلبک سبز آبی است که هم در آب شیرین و هم در آب شور رشد می کند. همچنین به صورت تجاری برای استفاده در غذا و مکمل ها تولید می شود (12)

 

از آنجایی که 60٪ پروتئین وزنی دارد و همچنین وجود ویتامین ها و مواد معدنی مختلف لذا به طور گسترده به عنوان منبع غذایی در مناطق خاصی از مکزیک و آفریقا استفاده می شود )1).

 

علاوه بر این، منبع خوبی از چربی‌های چند غیراشباع سالم و آنتی‌اکسیدان‌ها، C-phycocyanin و بتا کاروتن است )13).

 

به عنوان یک مکمل، به دلیل پتانسیل ضد باکتری، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، تقویت کننده سیستم ایمنی و کاهش کلسترول آن مورد توجه قرار گرفته است .  ( 4Trusted Source )

عوارض و مضرات :

   اگرچه «اسپیرولینا» به‌طورکلی بی‌خطر درنظر گرفته‌می‌شود، اما ممکن است برخی عوارض جانبی و معایب نیز داشته‌باشد؛ به‌ویژه برای افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند.  (2,  4Trusted Source ).

 

   در اینجا برخی عوارض جانبی بالقوه و مضرات «اسپیرولینا» آورده شده‌است:

 

*ممکن است آلوده به سموم باشد

   اسپیرولینای برداشت‌شده در طبیعت خطر آلودگی قابل‌توجهی دارد؛ اگر جلبک در آب آلوده به فلزات سنگین، باکتری یا ذرات مضر به نام «میکروسیستین» رشد کند، ممکن است سموم را در خود جای دهد.(2). 

   درواقع «اسپیرولینا» (جلبک‌های سبز-آبی)، میکروسیستین‌ها را به‌عنوان مکانیزم دفاعی در برابر شکارچیان تولید می‌کنند و اگر در مقادیر زیاد مصرف شوند، برای کبد شما سمی هستند. ( 5Trusted Source ).

   مکمل‌های جلبک آلوده به میکروسیستین در ایتالیا، آمریکای شمالی و چین یافت شده‌اند و این‌ترکیبات به‌دلیل تأثیراتشان بر روی کبد، یک‌نگرانی رو به رشد برای سلامت عمومی هستند. (6Trusted Source, 7Trusted Source, 8Trusted Source).

   اسپیرولینایی که در محیط‌های کنترل‌شده رشد می‌کند، دارای میکروسیستین‌های کمتری است؛ زیرا دانشمندان روش‌هایی را برای حذف این‌ترکیب و همچنین محدودکردن تولید آن گسترش داده‌اند.( 8Trusted Source ,  9Trusted Source ).

 

*ممکن است شرایط خودایمنی را بدتر کند

   «اسپیرولینا» با تقویت سلول‌های ایمنی (سلول‌های کشندۀ طبیعی NK) که به تهدیدات درک‌شده در سطح سلولی حمله می‌کنند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.(2).

   مطالعات حیوانی و انسانی نشان می‌دهد این‌موضوع به کندکردن رشد تومور، بهبود مقاومت در برابر بیماری و کاهش التهاب کمک می‌کند؛  اما با تقویت سلول‌های NK در افراد مبتلابه بیماری‌های خودایمنی ممکن است این‌شرایط را تشدید نماید.( 10Trusted Source ,  11Trusted Source ,  12Trusted Source ,  13Trusted Source ).

   ازآنجاکه «اسپیرولینا» سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کند، ممکن است برخی بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس، مولتیپل اسکلروزیس و آرتریت روماتوئید را بدتر کند که در آن سیستم ایمنی بدن به بدن حمله می‌کند. 

   مکمل‌های «اسپیرولینا» همچنین با پاسخ‌های خودایمنی شدیدی که روی پوست و ماهیچه‌های شما تأثیر می‌گذارند، مرتبط است؛ اگرچه به‌نظر می‌رسد این‌عارضۀ جانبی بسیار نادر است. ( 14Trusted Source ,  15Trusted Source ).

پس اگر یک‌بیماری خودایمنی دارید، باید از «اسپیرولینا» و سایر مکمل‌های جلبک پرهیز کنید. (2).

ممکن است لخته شدن خون را کند کند  

«اسپیرولینا» اثر ضدانعقادی دارد؛ یعنی می‌تواند خون شما را رقیق کرده و مدت زمان لخته‌شدن خون را افزایش دهد. (2, 16Trusted Source).

   لخته‌شدن به جلوگیری از خونریزی یا کبودی بیش ازحد در هنگام آسیب‌دیدگی کمک می‌کند؛ ( 17Trusted Source ). درحالی‌که برخی مطالعات نشان می‌دهد «اسپیرولینا» بر زمان لخته‌شدن خون تأثیر نمی‌گذارد، اطلاعات کمی دربارۀ تأثیرات آن بر افرادی که داروهای رقیق‌کنندۀ خون مصرف می‌کنند، وجود دارد؛ (2). بنابراین اگر دچار اختلال خونریزی هستید یا از داروهای رقیق‌کنندۀ خون استفاده می‌کنید، باید از  مصرف «اسپیرولینا» پرهیز کنید؛ زیرا ممکن است خطرناک بوده و توانایی خون شما را برای لخته‌شدن کاهش داده، باعث کبودی و خونریزی بیشتر شود. ( 18Trusted Source ,  19Trusted Source ).

  

*سایر نقاط ضعف

   برخی افراد ممکن است به «اسپیرولینا» حساسیت داشته باشند؛ این‌واکنش‌ها در مواردِ شدید می‌تواند کشنده باشد.( 20Trusted Source ).

   بر اساس یک‌مطالعه افراد مبتلابه آلرژی‌ نسبت به افراد بی‌آلرژی بیشتر احتمال دارد به «اسپیرولینا» واکنش منفی نشان دهند؛ ازین‌رو افراد مبتلابه آلرژی، برای ایمن‌بودن باید از مصرف این‌مکمل پرهیز کرده یا پیش از استفاده با پزشک مشورت کنند. ( 21Trusted Source ).

   «اسپیرولینا» و سایر جلبک‌ها همچنین حاوی «فنیل آلانین» هستند؛ ترکیبی که افراد مبتلابه «فنیل کتونوری» (PKU) ، یک‌بیماری ارثی نادر، باید به‌شدت از آن پرهیز کنند. ( 2Trusted Source 2Trusted Sourc ).

   برخی عوارض جانبی جزئی «اسپیرولینا» ممکن است شامل حالت تهوع، بی‌خوابی و سردرد باشد؛ بااین‌حال این‌مکمل به‌طورگسترده بی‌خطر درنظر گرفته‌می‌شود و اکثر مردم هیچ‌عوارض جانبی را تجربه نمی‌کنند.

خلاصه

    «اسپیرولینا» ممکن است به ترکیبات مضر آلوده شده یا خون شما را رقیق یا شرایط خودایمنی را بدتر کند؛ برخی افراد ممکن است آلرژی داشته‌باشند و کسانی که PKU دارند، باید از آن پرهیز کنند

 

.


نظرات کاربران
ارسال نظر