فواید «اسپیرولینا» برای بیماری های پوستی

*«اسپیرولینا» برای آکنه

   متأسفانه شواهد زیادی برای حمایت از این‌ادعا وجود ندارد که «اسپیرولینا» به کاهش ظاهر آکنه، پسوریازیس، اگزما یا سفت شدن پوست کمک می‌کند.

   دکتر هایاگ می‌گوید: «اسپیرولینا دارای اثرات ضدباکتریایی و ضدالتهابی است که بالقوه می‌تواند به شرایطی مانند آکنه و اگزما کمک کند؛ اما این نیاز به مطالعۀ عمیق‌تری دارد.»

   یک‌مطالعه در سال 2020 نشان داد استفاده از کرم حاوی «اسپیرولینا» روی پوست به‌دلیل اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضدمیکروبی زیادش می‌تواند یک‌گزینۀ جایگزین برای درمان آکنه و حتی به‌دلیل عوارض جانبیِ کمتر و عدم مقاومت آنتی‌بیوتیکی گزینۀ بهتری نسبت به آنتی‌بیوتیک درمانی موضعی باشد.

 

*«اسپیرولینا» برای پسوریازیس

   یک‌مطالعه در سال 2020 نشان داد «اسپیرولینا» به کاهش پسوریازیس در موش کمک می‌کند و می‌تواند به‌عنوان یک‌داروی طبیعی برای درمان پسوریازیس استفاده‌شود.

 

*«اسپیرولینا» برای اگزما

   یک‌مطالعه در سال 2020 نشان داد یک‌پماد حاوی «اسپیرولینا» زمانی‌که به‌صورت موضعی دو بار در روز به‌مدت سه ‌هفته استفاده شود، می‌تواند به بهبود علائم اگزما کمک کند.

 

ضدپیری

   «اسپیرولینا» ممکن است اثرات ضدپیری و ضدالتهابی را به لطف آنتی‌اکسیدان‌های زیادی که دارد، ارائه دهد.

   ایمی شاپیرو، MS، RD، CDN، متخصص تغذیه و بنیانگذار Real Nutrition می‌گوید: «اسپیرولینا با رادیکال‌های آزاد مبارزه کرده و می‌تواند از آسیب‌های پوستی که منجر به چین و چروک و علائم پیری می‌شود، جلوگیری کند.» «فیکوسیانین» مادۀ اصلی فعال در «اسپیرولینا» است و به جلبک، رنگِ آبی مایل به سبز می‌دهد؛ هایاگ توضیح می‌دهد: «فایکوسیانین به فعال‌شدن عملکرد آنتی‌اکسیدانی سلولی کمک می‌کند که منجر به ازبین‌رفتن رادیکال‌های آزاد می‌شود» یک‌منبعِ مورداعتمادِ مطالعه در سال 2014 از این‌موضوع پشتیبانی کرده‌است؛ همچنین «اسپیرولینا» حاوی بسیاری اسیدهای آمینۀ مهم ازجمله گلیسین و پرولین است که پوست را محکم نگه داشته و از تولید کلاژن بدن حمایت می‌کند.

 

*«اسپیرولینا» برای تولید کلاژن و سفت‌کردن پوست

   مطالعه‌ای در سال 2019 نشان می‌دهد «اسپیرولینا» فاکتورهای رشد را در سلول‌های فیبروبلاست پوستی که سلول‌های مسئول ایجاد کلاژن هستند، افزایش می‌دهد.

   دکتر هایاگ می‌گوید: «اسپیرولینا می‌تواند به سفت‌کردن پوست کمک کرده و سموم بدن را ازبین می‌برد؛ اما این‌موضوع باید بیشتر مورد مطالعه قرارگیرد.»

   به گفتۀ هایاگ شواهد قابل‌توجهی وجود ندارد تا ثابت کند «اسپیرولینا» به ازبین‌بردن سموم در بدن یا پوست کمک می‌کند.

   هیاگ می‌گوید: «برخی مطالعات نشان می‌دهد اسپیرولینا می‌تواند به رفع مسمویت ناشی از فلزات سنگین به‌ویژه آرسنیک کمک کند؛ بااین‌حال این‌موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد.»

   در یک‌مطالعۀ قدیمی از سال 2006 چهل‌و‌یک بیمار مبتلابه مسمومیت مزمن با آرسنیک، دو بار در روز به‌مدت شانزده هفته از عصارۀ «اسپیرولینا» و روی استفاده کردند؛ نتایج این‌مطالعه نشان داد عصارۀ «اسپیرولینا» به‌همراه روی 1/47 درصد آرسنیک را از موهای آن‌ها حذف کرد و نشان داد «اسپیرولینا» و روی می‌توانند برای درمان مسمومیت مزمن با آرسنیک مفید باشند.

   برخی مطالعات نشان داده‌اند «اسپیرولینا» بالقوه از عفونت پوستی «کاندیدا» ازطریق فعالیت ضدقارچی جلوگیری می‌کند؛ بااین‌حال تحقیقات بیشتری موردنیاز است.

   یک‌مطالعه در سال 2017 فعالیت آزمایشگاهی «اسپیرولینا» را در برابر 22 سویۀ «کاندیدا» در رحم خوکچۀ هندی ارزیابی کرد؛ این‌مطالعه نشان داد خواص ضدقارچی اسپیرولینا بالقوه می‌تواند به‌جای عوامل ضدقارچی موضعی برای درمان «کاندیدا» استفاده شود.


نظرات کاربران
ارسال نظر